Dandanes lahko zasledimo različne tipe diet. Nekatere diete omejujejo, druge pa odsvetujejo določena živila ali kar skupine živil. Na splošno bi lahko večini pripisali ekstremne pristope z namenom hitrejše izgube telesne mase. Čeprav so te diete velikokrat vsaj v prvih tednih na videz učinkovite, se na dolgi rok ponavadi zatakne. V nadaljevanju predstavljamo dieto, ki jo priporočamo in za katero menimo, da je najprimernejša za vas.
IDEALNA DIETA
Ta dieta se imenuje: IME in PRIIMEK dieta. Čakaj, kaj? Čudno, kajne? Prvi korak pri vpeljavi diete je, da pred besedo dieta vnesete svoje ime in priimek. Ja, točno vi, ki to berete. Sedaj verjetno že domnevate, kam merimo. To je le eden izmed korakov, ki ga je pri vsem skupaj seveda tudi najlažje izpeljati.
Zavedati se je treba, da idealna dieta, ki se je lahko uspešno drži celotna populacija in posledično doseže rezultate, ne obstaja. To zavedanje predstavlja začetni temelj pri spremembi prehranjevalnih navad. Dober primer je Irena. Na spletu opisuje, da je na internetu zasledila X dieto, ki obljublja neverjetne rezultate v zelo kratkem času. Že tri mesece ima samo dva obroka na dan, ki sta omejena na peščico živil. Navaja, da je sicer ekstremno shujšala, vendar so njeno počutje, energija in volja do življenja začeli upadati skupaj s kilogrami. Prav tako je izgubila menstruacijo. Ta dieta več kot očitno ni primerna za Ireno.
SPREMEMBE ZAHTEVAJO ČAS
Drugi korak je izredno pomemben. Sem spadata dva dejavnika, in sicer motivacija ter želja po spremembi in izboljšavi splošnega zdravstvenega/fizičnega stanja. Vendar žal ničesar ne moremo spremeniti z danes na jutri. Dober primer je 40-letni Marjan. Odkar pomni, se je prehranjeval manj primerno, njegova prehrana je temeljila na hranilno revni in energijsko bogati prehrani (npr. hitra prehrana), kar je dolgoročno vodilo v prekomerno telesno maso in debelost. Marjan je odločen narediti spremembo v svojem življenju, je motiviran in željan učenja. Skupaj z ustrezno strokovno pomočjo pa je pridobil tudi zavedanje, da bo za dosego želenih ciljev potreben čas, saj je bilo njegovo prehranjevanje več let neustrezno. Rešitve za probleme, ki so nastajali in se razvijali leta, pač ne moremo dobiti v trenutku. Ne takoj. Potreben je čas.
PREDNOSTI INDIVIDUALNE DIETE
V tretjem koraku izpostavljamo individualno obravnavo. Tudi ob povezavi imena in priimka z določeno dieto to ne pomeni, da bo dieta Blaž Grmek primerna za vse Blaže Grmeke. Različni posamezniki imajo različne cilje, prehranjevalne navade, športne aktivnosti, energijske potrebe itd. Izpostavljamo tudi, da vsi ne uživajo radi vseh živil. Zato je dieto treba prilagoditi posamezniku, glede na potrebe, cilje in želje posameznika.
Osnovne smernice, kako splošna zdrava populacija (z izjemo športnikov) lahko umesti določeno makrohranilno živilo v obrok, si lahko pogledate v članku Umestitev raznolike in uravnotežene prehrane v zdrav življenjski slog posameznika.
Kot primer poglejmo Blaža Grmeka (avtorja članka). Blaž je dietetik. Njegova delovna rutina je predvsem sedeča (delo za računalnikom) z občasnim fizično aktivnejšim delom (delo na kmetiji). V svoj urnik je dodal tudi vadbo z bremeni in rolanje ob ugodnem vremenu. Trenutno je njegov cilj pridobivati telesno (mišično) maso. Ima 5 do 6 obrokov na dan, ki so prilagojeni njegovim potrebam in željam. Na jedilniku se pogosto znajdejo ribe, ne mara pa stročjega fižola. To je kratek opis Blaževega življenjskega sloga in načina prehranjevanja.
Blaž kot dietetik osebam, ki si želijo pridobivati telesno (mišično) maso, ne svetuje uživanja 5 do 6 obrokov, vsakodnevnega vključevanja rib v jedilnik in izogibanja stročjega fižola. Blaž se zaveda, da je potreben ustrezen pristop, razumevanje posameznikovega življenjskega sloga, želja in potreb ter seveda zdravstvenega stanja in določenih specifičnih omejitev (npr. alergije). Prav tako Blaž ne priporoča vadbe z bremeni v kombinaciji z rolanjem, saj to po vsej verjetnosti ne bi ustrezalo kar vsakomur. Zaveda se tudi, da nima ustreznega znanja s področja vadbe.
Za konec še prijazen nasvet. Namesto besede dieta v praksi uporabite besedno zvezo način prehranjevanja, s katerim boste prišli do želenega cilja, stremeli k temu, da enak režim prehranjevanja obdržite tudi po koncu »diete« in ob tem tudi uživate in ste psihološko razbremenjeni.